Dzieci na ulicy – pokażmy im świat

Dzieci z ulicy. Zapomniane przez dorosłych, odrzucone przez szkołę, wykluczone przez społeczeństwo. Na ulicy bawią się, „pracują”, nawiązują znajomości i przechodzą przyspieszony kurs dojrzewania. Często stykają się z przemocą lub przestępczością.

„Fundacja Wspólna Droga – United Way Polska stworzyła modelowy projekt opieki nad dziećmi wychowującymi się na ulicach, oparty na koalicji samorządu, biznesu, organizacji pozarządowych przy współudziale środowisk naukowych i mediów oraz zrealizowała kampanię społeczną w mediach: „Dzieci na ulicy – pokażmy im świat”.

Dzieci, które wychowuje ulica: uciekają z domów, szkół, są bite, głodzone, wykorzystywane seksualnie. Brzydko pachną, są beznadziejnie wulgarne, nie zagrzeją dłużej miejsca w świetlicy czy osiedlowym klubie. Nie umieją radzić sobie z zasadami, nie są akceptowane za swą odmienność, która jest ich życiem i codziennością. Dorośli często mylnie interpretują ich zachowania. Oceniają, ale nie pytają czemu tak się dzieje, dlaczego tak się zachowują. Czemu palą, eksperymentują z alkoholem i narkotykami? Dlaczego kradną, klną, włóczą się, nudzą i biją, a seks uprawiają mając 10 lat?

Odpowiedzi można dać wiele, ale jedna wydaję się najistotniejsza.

Chcą zwrócić uwagę dorosłych, chcą być zauważeni, ważni i potrzebni.

Dokładnie tak samo, jak my wszyscy. Gdy tego nie dostają, w połączeniu z nuda przychodzą i do głowy fatalne i zgubne pomysły.

Dlatego kampania odpowiada na ich naturalną potrzebę.
Dlatego zwraca uwagę na ulicę, a przede wszystkim na dzieci, które tam utknęły. Natura nie wydaje złych dzieci. To my kształtujemy młode pokolenie. To jakie cechy i wzorce zaszczepimy im oraz warunki jakie im stworzymy w dzieciństwie, będzie decydować o tym, jakimi staną się dorosłymi. Kim będą w przyszłości, jakie role społeczne będą pełnić. One także, będą określać przyszłość oraz to jaki będzie świat, w którym żyjemy. Niestety niektóre dzieci nie mają wystarczającego oparcia w swoich domach rodzinnych, często pozbawiane są także ciepła i troskliwej opieki ze strony dorosłych. Ma to bezpośredni wpływ na kształtowanie się ich marzeń i wyobrażeń o życiu oraz prawidłowo funkcjonującym domu. Cierpiąc na brak emocjonalnych więzów z rodziną, swoją aktywność przenoszą na ulicę. Ulicę, na której przechodzą „przyśpieszony kurs dojrzewania”. Poprzez kampanię „Pokażmy im świat” można temu zaradzić.

Jednym z celów kampanii jest zwrócenie uwagi na zjawisko „dzieci na ulicy”. Prawdą
jest, że dzieci te wyłamały się z wszelkich instytucjonalnych systemów pomocy, ale także prawdą jest to, że system pomocy nie był w stanie im skutecznie pomóc. Wybrały ulicę jako miejsce realizacji swoich podstawowych potrzeb. Dlatego w odpowiedzi na ten problem jedynym skutecznym jego rozwiązaniem jest wyjście z pomocą do tych dzieci tam, gdzie one przebywają, czyli na ulicę.
Z powodzeniem funkcjonują pedagodzy uliczni, streetworkerzy, outreachworkerzy, animatorzy podwórkowi. Docierają tam, gdzie profesjonalna pomoc psychologów, terapeutów, pedagogów, świetlic i innych instytucji nie dociera. Ich codziennym miejscem pracy jest środowisko dzieci spędzających czas na ulicy. Takich pedagogów ulicy – dobrych dorosłych potrzeba więcej. Poprzez bezpośredni kontakt dziecka z pedagogiem ulicy ma ono szansę, poznać inny, lepszy świat, niż ten który do tej pory był mu znany. Pedagog nie stawia się w roli wychowawcy, który ma zmienić „złe dziecko”, lecz doprowadza do relacji partnerstwa i przyjaźni opartej na zaufaniu, poczuciu bezpieczeństwa i akceptacji. To jest bardzo ważne dlatego, że aby kogoś zmienić trzeba go najpierw zaakceptować, takiego jakim jest, z jego wadami i złymi nawykami. Dopiero później można zmieniać jego wyobrażenia o świecie tak, by sam podjął decyzję jaką drogę w życiu wybrać i w przyszłości nie powielać wadliwych wzorców.

 

W trakcie trwania kampanii fundacja organizuje szkolenia pedagogów ulicznych. Głównym celem szkolenia jest przekazanie kandydatom wiedzy, umiejętności i zapału wykorzystywanych w odbudowaniu zdrowych relacji pomiędzy dziećmi a dorosłymi, a także ułatwią dostęp do instytucji, które pomogą dzieciom w fachowy sposób.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: